Poistenie k úveru v banke alebo mimo banky?

02.10.2020

Poistenie úveru v banke alebo uzatvoriť životné poistenie mimo banky?

Brali ste si alebo plánujete čerpať úver v banke? V tom prípade, vám pracovník banky pravdepodobne ponúkne aj poistenie úveru. Väčšina klientov na dané poistenie pristúpi s vidinou zabezpečenia daného úveru v prípade kritických životných situácií. Je to ale správny postup? Zabezpečiť si svoje výdavky je určite správne ale uzatvárať poistenie k úveru priamo banke by som rozhodne neodporúčal. Prečo je tomu tak?

  • Poistné krytie: pri poisteniach majú banky rôzne prednastavené `` balíčky ``, ktoré nie je možné nejak priveľmi upravovať a výber poistných krytí je do značnej miery obmedzený.
  • Poistenie je súčasť úverovej zmluvy a v prípade ak budete chcieť v budúcnosti upraviť alebo vypovedať poistnú zmluvu, je to zásah do úverovej zmluvy a s tým sú spojené rôzne poplatky.
  • Pri poistení v banke nerozlišujú rizikovosť klientov na čo doplácajú hlavne nízko rizikoví klienti a platia zbytočne vysoké platby za poistenie, naopak pri vysoko rizikových klientoch je rizikom, že poistné plnenie vám v konečnom dôsledku ani poskytnuté nebude
  • V prípade, že nastane poistná udalosť, tak pri uzatvorení poistenia v banke idú peniaze priamo banke a nie vám. Pri klasickom poistení je poistné plnenie vyplatené na váš účet a vy sa rozhodne na čo financie použijete

Toto sú základné body prečo poistenie v banke neodporúčam a to ani v prípade, že pri uzatvorení poistenia získate v banke nižšiu úrokovú sadzbu. Jednak sa môžeme pýtať, že čo je to asi za poistenie a či je naozaj kvalitné ak nám ho banka núti takýmto spôsobom a taktiež úroková nižšia úroková sadzba, neznamená automaticky nižšie celkové náklady na úver (RPMN). Rozdiel medzi úrokovou sadzbou a RPMN si vysvetlíme v ďalšom príspevku. V prípade, že ste nenašli odpoveď na vašu otázku, tak sa nás neváhajte spýtať.