Ako zistiť, či je hypotekárny úver výhodný?

10.02.2020

Rozmýšľali ste nad hypotekárnym úverom alebo ste už dostali ponuku z banky, kde vám tvrdili, že daný hypotekárny úver je výhodný? Pravdepodobne vám pri ponuke, predostreli výšku splátky, dobu splácania, úrokovú sadzbu a ročnú percentuálnu mieru nákladov ( RPMN ). Pri danej ponuke sa pravdepodobne stalo, že úroková sadzba a RPMN bola rozdielna. Prečo je tomu tak a ako sa v daných číslach vyznať, si vysvetlíme v nasledujúcom článku.

Úroková sadzba a RPMN sú dva rozdielne ukazovatele.

Jednoducho povedané úroková sadzba udáva hodnotu, ktorú zaplatíte za jeden rok na úrokoch.

RPMN na rozdiel od úrokovej sadzby zahŕňa všetky náklady spojené s úverom, čiže okrem úrokovej sadzby sa do RPMN zahŕňa napríklad poplatok za poskytnutie úveru, uzavretie zmluvy, poistenie úveru, správa úveru. Tým pádom je RPMN vždy buď rovnaká alebo vyššia ako úroková sadzba.

Chcete si RPMN spočítať v praxi?

Tento výpočet je veľmi zložitý, vzhľadom k tomu, že ide o náročný vzorec. Vypočítať ho dôveryhodne dokážu len finanční odborníci. Na šťastie pri žiadosti o hypotekárny úver nebudete musieť počítať na kalkulačke zložité vzorce, keďže podľa legislatívy je povinný každý poskytovateľ úverov, danú hodnotu uvádzať. Žiaľ aj v tomto prípade platí, že opatrnosti nikdy nie je dosť a v banke vám môže nepoctivý pracovník rôzne údaje zatajiť. Preto je výhodné sa pred žiadosťou o hypotekárny úver poradiť s odborníkom a kvalitným finančným sprostredkovateľom, ktorý vám poskytne odborné poradenstvo, ktoré je zo zákona bezplatné.