Ako nenaletieť pri investovaní?

08.10.2020

Asi sme už všetci zažili situáciu, kedy sme boli oslovení ponukou na neodolateľnú investíciu s vysokým zhodnotením vkladu. Ale ako rozoznať či je daná ponuka na investíciu korektná alebo sa jedná s vysokou mierou pravdepodobnosti o podvod?

  • Jedným zo základných znakov podvodnej investície je ak vám niekto sľubuje zisk odvíjajúci sa od počtu ďalších ľudí, ktorých na investíciu nahovoríte. S vysokou mierou pravdepodobnosti sa jedná o pyramídovú hru.
  • Daná spoločnosť nie je držiteľom licencie od Národnej banky Slovenska. Áno stále existujú aj také spoločnosti, ktoré obchádzajú rôznymi kľučkami legislatívu a ponúkajú rôzny pochybné investície. Či je daná spoločnosť držiteľom platného povolenia si môžete overiť na webe NBS.
  • Sídlo spoločnosti. Množstvo podvodných investičných spoločností sa tvári nadnárodne a sídlo majú v niektorej exotickej krajine. Asi sotva sa budete vedieť domáhať svojich práv ak ste uzavreli zmluvu so spoločnosťou sídliacou napríklad v Číne. Čerešničkou na torte býva možnosť platby niektorou z alternatívnych platobných metód.
  • Nadpriemerné zhodnotenie vkladu. Všetci si spomíname na dobu, keď isté spoločnosti sľubovali zhodnotenie vkladu na úrovni 50% - 70%, momentálne už každá spoločnosť vie, že na takéto niečo im už nikto neskočí, tak ponúkajú možnosť zhodnotenia vkladov na úrovni 20% - 25%. Stále sa bude s vysokou mierou pravdepodobnosti jednať o podvod. Momentálne výnosy pri dlhodobých investíciách sa pohybujú na úrovni 5% - 9%. Len si odpovedzte na otázku ak by naozaj existoval taký jedinečný produkt tak naozaj by ho mala v portfóliu len jedna spoločnosť bez licencie a sídliaca niekde na Bahamách? 
  • Časovo obmedzená ponuka. Kde sa vzal, tu sa vzal jeden šikovný dobrodinec, niekde na Bahamách a vynašiel unikátny spôsobom ako investovať s vysokým ziskom. Vzhľadom na to, že dotyčný je dobrodinec tak sa rozhodol tento spôsob investovania ponúknuť ľuďom z celého sveta ale má to háčik! Ponuka je časovo obmedzená, o týždeň už nebude a už nikdy nemusí prísť. Áno aj toto je jeden z bežne používaných znakov pochybných ponúk na investovanie.

Ak sa chcete vyhnúť pochybnej investícii alebo si len overiť korektnosť ponuky, kontaktujte nás a odpovieme Vám na ďalšie otázky.